بست کلوب | بهترین باشگاه های ورزشی

معرفی بهترین باشگاه های ورزشی ایران و جهان

معرفی باشگاه ورزشی بورسیا دورتموند

باشگاه بورسیا دورتموند باشگاهی است در شهر دورتموند ایالت شمال راین –وستفالیا. این باشگاه ۱۱۵٫۰۰۰ عضو رسمی دارد

که این تیم را به سومین باشگاه از لحاظ عضور رسمی در آلمان تبدیل می کند. دورتموند در سال ۱۹۰۹ توسط ۱۷ فوتبالیست شهر دورتموند تاسیس گردید.

borrussia-dortmund-logo-wallpaper-background

دورتموند ۸ بار قهرمان بوندسلیگا آلمان شده است. ۳ بار جام حذفی، ۵ بار سوپر کاپ آلمان ، ۱ بار لیگ قهرمانان اروپا ، ۱بار جام برندگان اروپا و یکبار هم جام بین قاره ای را برده است. دورتموند با برنده شدن در جام برندگان اروپا  در سال ۱۹۶۶ به اولین تیم آلمانی تبدیل شد که مقام اروپایی را برده است.

از سال ۱۹۷۴ بازی های دورتموند به ورزشگاه وستفالن اشتادو برده شد. ورزشگاهی که بزرگترین ورزشگاه در آلمان است. دورتموند بیشترین میانگین هوادار حاضر در ورزشگاه را در سراسر جهان دارد. رنگ پیراهن و لوگو باشگاه زرد و سیاه است که باعث شده است تا این تیم لقب زرد و سیاه ها را بگیرد. دورتموند با همسایه خود در روهر، شالکه رقابت سنگینی دارد و داربی ریور را انجام می دهد. دورتموند همچنین با تیم بایرن مونیخ رقابت سختی دارد. دورتموند دومین باشگاه ورزشی در آلمان است و یازدهمین باشگاه ورزشی بزرگ در جهان.

 

تاریخچه

باشگاه بورسیا دورتموند در دسامبر سال ۱۹۰۹ توسط چندتن از جوانان دورتموندی که عضو گروهی کاتولیکی بودند تاسیس کردند. آن ها هنگامی که با مخالف کلیسا با بازی فوتبال روبرو شدند تصمیم گرفتند بر ضد کلیسا این  باشگاه را تاسیس کنند.

اولین عکس تیم فوتبال بورسیا دورتموند در سال ۱۹۰۹

بورسیا دورتموند

نام بورسیا از ریشه لاتین آن به معنا پورسیا (نام فرمانروایی در جنوب اروپا از قرن ۱۴ تا ۲۰) گرفته شده است. در ابتدا لباس های تیم راه راه آبی و سفید با شورت سیاه بود. در سال ۱۹۱۳ لباس ها به راه راه سایه و زرد و به شکل امروزی تغییر پیدا کرد. در طول دهه بعد باشگاه در لیگ محلی موفق بود. اما در سال ۱۹۲۹ هنگامی که تصمیم گرفتند چند بازیکن حرفه ای با پول حرفه ای به خدمت بگیرند، باشگاه ورشکست شد و پول های افراد محلی باشگاه از برشکستگی رها شد.

تیم فوتبال بورسیا دورتموند در سال ۱۹۱۳

بورسیا دورتموند

در دهه ۱۹۳۰ و با روی کار آمدن رایش سوم، این حکومت تغییرات اساسی در ورزش و فوتبال به وجود آورد. رییس باشگاه دورتموند که قبول نکرده بود به نازی ها ملحق شود، برکنار شد. در آخرین روز های جنگ چند تن از اعضا هیئت مدیره که می خواستند گروهی ضد نازی راه بیندازند، اعدام شدند. در بین سال ها ۱۹۴۶ تا ۱۹۶۳ دورتموند در لیگ برتر غرب که مهمترین لیگ آلمان بود شکرت کرد. در سال ۱۹۵۶ باشگاه به اولین عنوانش رسید و با شکست کارس روهه  قهرمان شد. فصل بعد موفق شد هامبورگ را ۴ بر ۱ شکست دهد و دوباره قهرمان شود. در سال ۱۹۶۳ دورتومند آخرین قهرمان مسابقات لیگ غرب بود و از فصل بعد مسابقات بوندسلیگا آغاز شد .

یریدهلم کانیتزکا بازیک دورتمود زننده اولین گل تاریخ بوندسلیگا در شکست ۲ بر ۱ مقابل وردربرمن بود. در سال ۱۹۶۵ دورتموند برای اولین بار فاتح جام حذفی آلمان شد و در سال ۱۹۶۶ با شکست ۲ بر ۱ لیورپول فاتح جام برندگان اروپا شد. در دهه ۷۰ دورتموند به مشکلات مالی برخورد کرد که این مشکلات تا دهه ۸۰ با دورتموند همراه بودند. در سال ۱۹۷۲ دورتموند به بوندسلیگا ۲ سقوط کرد و در سال ۱۹۷۶ توانست به مسابقات بوندسلیگا ۱ صعود کند.
دهه ۹۰ ، سال های طلایی دورتموند بودند. بعد از مقام دهمی در سال ۱۹۹۱، کوپ دورتموند را ترک کرد و اوتمار هیتسفیلد جای او را گرفت. در فصل بعد دورتموند به مقام نایب قهرمانی رسید. در سال ۱۹۹۳ توانست به فینال جام یوفا برسد و مقام نایب قهرمانی را کسب کند. تحت رهبری بهترین بازیکن اروپا، ماتیاس سامر، دورتموند دو فصل پشت سرهم در فصل های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ قهرمان بوندسلیگا شد.

قهرمانی بورسیا دورتموند در بوندسلیگا فصل ۱۹۹۵/۹۶

بورسیا دورتموند

در فصل ۹۷-۱۹۹۶ دورتموند به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسید. دورتموند توانست در ورزشگاه المپیک مونیخ با نتیجه ۳ بر ۱ یوونتوس را شکست دهد و برای اولین قهرمان اروپا شود. در سال ۱۹۹۷ دورتموند با شکست ۲ بر ۰ کروزیرو در فینال جام بین قاره ای تبدیل به دومین تیم آلمانی بعد از بایرن مونیخ شد که این عنوان را کسب کرده است.

 

قهرمانی بورسیا دورتموند در لیگ قهرمانان اروپا فصل ۱۹۹۶/۹۷

بورسیا دورتموند

در قرن ۲۱ دورتموند همچنان با مشکلات مالی مواجه بود و حتی تا مرز ورشکستگی هم پیش رفت. در زمانی باشگاه مجبور شد ۲۰% از قرارداد همه بازیکنان را کم کند. 

اکنون دورتموند میانگین بیشترین حضور تماشاگر را دراروپا با ۸۰٫۴۷۸ نفر دارد و این در حالی اسن که ظرفیت ورزشگاه وستفالن یا سیگنال ایدونا پارک (از سال ۲۰۰۵ به علت اسپانسرینگ به این نام تغییر کرد) ۸۱٫۰۰۰ نفر است. در سال ۲۰۰۸ توماس دال جایش را به یورگون کلوپ که از ماینز آمده بود داد و عصر طلایی دورتموند دوباره آغاز شد. در فصل ۱۱-۲۰۱۰ دورتموند توانست هفتمین عنوان قهرمانی خود را کسب کند و در همین فصل نیز توانست از این عنوان دفاع کند. در همان فصل دورتموند قهرمان جام حذفی شد و به یکی از چهار تیم آلمانی تبدیل شد که توانسته اند در یک فصل دبل کنند. در ادامه دورتموند به عنوان بهترین تیم سال ۲۰۱۱ آلمان شناخته شد. در فصل بعد دورتموند در لیگ بعد از بایرن به مقام دومی رسید و در فینال لیگ قهرمانان هم به مصاف بایرن مونیخ رفت و در نهایت با نتیجه ۲ بر یک تن به شکست داد و به مقام نایب قهرمانی رسید. بعد از آن چند فصل بازیکنانی چون گوتزه، لواندوفسکی از تیم جدا شدند و به تیم رقیب بایرن پیوستند و بعد از نتایج ضعیف فصل ۱۵-۲۰۱۴ یورگن کلوپ تصمیم گرفت باشگاه را ترک کرد و توخل جایگزین وی شد.

باشگاه بورسیا دورتموند کار های خیریه زیادی انجام می دهد برای مثال آن ها در سال ۲۰۱۱ به خاطر زلزله و سونامی ژاپن بازی دوستانه ای با تیم ژاپن انجام دادند و علاوه بر پول بلیط حدود ۱ میلیون یورو را از طرف اسپانسر اصلی خود به ژاپنی ها دادند.

اولین مربی حرفه ای باشگاه ارنست کازورا بود که مابین جولای تا آگوست ۱۹۳۵ سرمربی باشگاه بود. باشگاه دورتموند از سال ۱۹۳۵ تا ۲۰۱۵ ، ۵۶ مربی را به خود دیده است. بیشترین تعداد بازی در دورتموند متعلق به میشل زورک است با ۴۶۳ بازی و بهترین گلزن دورتموند نیز آلفرد پریسلر است با ۱۶۸ گل زده. همچنین جوانترین بازیکنی که برای دورتموند بازی کرده است نوری شاهین است با ۱۶ سال ۳۳۵ روز و جوانترین بازیکن گلزن تاریخ دورتموند نوری شاهین است با ۱۷ سال ۸۲ روز می باشد.

 

تیم فوتبال بورسیا دورتموند در فصل ۲۰۱۵/۱۶

بورسیا دورتموند


افتخارات
قهرمان بوندسلیگا آلمان: ۱۹۵۶-۱۹۵۷-۱۹۶۳-۱۹۹۵-۱۹۹۶-۲۰۰۲-۲۰۱۱-۲۰۱۲

جام حذفی آلمان ۱۹۶۵-۱۹۸۹-۲۰۱۲

سوپر کاپ آلمان ۱۹۸۹-۱۹۹۵-۱۹۹۶-۲۰۱۳-۲۰۱۴

لیگ برتر غرب آلمان ۱۹۴۸-۱۹۴۹-۱۹۵۰-۱۹۵۳-۱۹۵۶-۱۹۵۷

قهرمان لیگ قهرمانان ۱۹۹۷

نایب قهرمان لیگ قهرمانان ۲۰۱۳

جام برندگان اروپا ۱۹۶۶

جام بین قاره ای ۱۹۹۷

نایب قهرمان جام یوفا ۱۹۹۳-۲۰۰۲

نایب قهرمان سوپر کاپ اروپا ۱۹۹۷

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!