بست کلوب | بهترین باشگاه های ورزشی

معرفی بهترین باشگاه های ورزشی ایران و جهان

معرفی باشگاه ورزشی آ اس رم ایتالیا

باشگاه فوتبال آ اس رم ایتالیا تیمی از پایتخت ایتالیا است.

این شهر بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ایتالیا و چهاریمن شهر پرجمعیت در اتحادیه اروپا است.

باشگاه آ اس رم در سال ۱۹۲۷ تاسیس شد و از فصل ۵۱-۱۹۵۰ در بالاترین سطح فوتبال ایتالیا قرار گرفت. رم سه بار فاتح سری آ ایتالیا شده است و ۹ بار کوپا ایتالیا را فتح کرده است و دو بار قهرمان سوپر کاپ ایتالیا شده است. در جام های اروپایی آن ها دو مقام نایب قهرمانی در جام یوفا و جام باشگاه های اروپا سابق دارند. رم بعد از تیم های یوونتوس، میلان و اینتر ،چهاریمن تیم پر افتخار ایتالیا است.

as_roma

بازی های خانگی رم در ورزشگاه المپیکو برگزار می شود و رم با تیم لاتزیو در این ورزشگاه سهیم است. این ورزشگاه ۷۲٫۰۰۰ نفر ظرفیت دارد. در سپتامبر ۲۰۰۹ باشگاه اعلام کرد قصد ساخت استادیوم دلا رم را با ظرفیت ۵۵٫۰۰۰ نفر در حومه شهر رم را دارد. این ورزشگاه به سبک ورزشگاه های انگلیسی است و هواداران بسیار به زمین نزدیک اند و در آن از آمفی تئاتر فلاوین معروف رم الهام گرفته شده است.

رم از تلفیق سه باشگاه در پایتخت ایتالیا و توسط ایتالو فوشی به وجود آمد. در سال ۱۹۲۷ سه باشگاه رومن اف سی، آلبا آدوس و فورتیودو پرو روم با هم ادقام شدند و باشگاه رم را به وجود آوردند. هدف از این کار داشتن تیمی قوی از پایتخت بود که بتواند با تیم های جنوب ایتالیا رقابت کند. اما در این میان باشگاه لاتزیو از ادقام سرباز زد، و آن هم به خاطر دخالت ژنرال واکارو و هیئت مدیره باشگاه و مدیران فدراسیون فوتبال بود.

اولین مقام قهرمانی باشگاه رم در فصل ۴۲-۱۹۴۱ بدست آمد زمانی که آلفرد شافر سرمربی رمی ها بود. در آن سال رم درگیر جنگ جهانی بود و بازی های رم در ورزشگاه ناسیونال فاشیستا برگزار می شد. در ادامه دهه ۴۰ رم نتایج خوبی نگرفت و ۵ سال را در رده های پایین سپری کرد. در فصل ۵۱-۱۹۵۰رم تنها سقوطش را تجربه کرد. اما با سرمربی گری تیم ملی جوزپه ویانی دوباره به سری آ برگشت. رم اولین کوپا ایتالیا را در فصل ۶۴-۱۹۶۳ بدست آورد.

عکس تیمی آ اس رم در دهه ۱۹۳۰

عکس تیمی آ اس رم در دهه 1930

بدترین روز های رم در فصل ۶۵-۱۹۶۴ رقم خورد جایی که سرمربی رم ،خوان کارلوس لورنزو گفت باشگاه توان پرداخت دستمزد بازیکنان را ندارد و آن ها نمی توانند برای بازی بعد به وینچنزا سفر کنند. مردم دست به کار شدند و برای رم پول جمع کردند و انتخابات برگزار کردند تا باشگاه از برشکستگی دور بماند. رومی ها برای بدست آوردن اسکودتو بعدی ۴۱ سال انتظار کشیدند و در فصل ۸۳-۱۹۸۲ توانستند یک بار دیگر سری آ را فتح کنند.

در اوایل دهه ۹۰ رم خوب کار کرد و کوپا ایتالیا را فتح کرد اما در ادامه دهه ۹۰ آن ها نتایج ضعیفی کسب کردند و بالاترین رتبه شان در لیگ رتبه چهارمی فصل ۹۸-۱۹۹۷ بود. در قرن ۲۱ رمی ها دوباره سر فرم آمده اند. آن ها در اولین سال قرن ۲۱ و در روز آخر لیگ، پارما را ۳ بر۱ شکست دادند و با اختلاف ۲ امتیاز نسبت به یووه قهرمان شدند. کاپیتان توتی نقش زیادی در این اسکودتو فصل ۲۰۰۰/۰۱ داشت و البته حضور باتیستوتا و مونتلا نیز اثر زیادی داشت.

سومین قهرمانی آ اس رم در سری آ – فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۰

سومین قهرمانی آ اس رم در سری آ - فصل 2001-2000

لوگو و لقب ها

رنگ ارغوانی شاهنشاهی و زرد نشان از رنگ های شهر رم و پادشاهی این شهر دارد که در لوگو این تیم هم وجود دارد. در ادامه رنگ های طلایی و قرمز-ارغوانی جایگزین رنگ های قبلی شد. لباس تیم رم هم متاثر از همه این رنگ ها است. پیراهن آن ها قرمز است و شرت آن ها معمولا سفید و ساق هایشان سیاه است. لباس دوم رمی ها هم به رنگ سفید است. البته لباس سوم آن ها به خاطر مارکتینگ فوتبال هر فصل به یک رنگ و مدل است.

لقب i giallorossi  (جیالاروسی) به معنا زرد و قرمز ها می باشد و به خاطر لباس های رم به این تیم داده شده است. لقب معروف دیگر رمی ها  i lupi(گرگ ها) است. در لوگو شهر رم و تیم رم، گرگ ماده ای دیده می شود که به دو نوزاد شیر می دهد. نام آن دو نوزاد رومولوس و رموس است. عموی این دو نوزاد دوقلو، آن ها در رودخانه می اندازد و ماده گرگ از این دو نوزاد نگه داری می کند. در ادامه این دو انتقام خود را از عمویشان آمیلیوس می گیرند و بعد از آن رومولوس ،رموس را می کشد و شهری جدید و بزرگ به نام رم برپا می کند.

رم پنجمین باشگاه محبوب در ایتالیا است و طبق آمارگیری سال ۲۰۰۶ حدود ۷% مردم ایتالیا طرفدار رم هستند. هوادران رم به اولترا ها همان هولیگان هایشان معروف هستند که نامشان Commando Ultrà Curva Sud است و از به هم پیوستن چند گروه از هولیگان های کوچکتر به وجود آمده است.

دشمنی با تیم ها

دشمن و رقیب اصلی تیم رم، تیم فوتبال لاتزیو است. داربی شهر رم یکی از خشن ترین داربی های جهان است. دیگر بازی مهم رم داربی دلا سوله است که این دیدار مقابل ناپولی می باشد، همچنین از دهه ۸۰ هم رقابت سنگینی ما بین رم و یووه به وجود آمد.

دربی شهر رم در سال ۱۹۸۰

دربی شهر رم در سال 1980

در سال های اخیر طرفداران تیم های انگلیسی که به رم آمده اند مورد حمله هولیگان های رمی قرار گرفته اند از جمله هواداران لیوپول، یونایتد، میدلزبورو و آرسنال.

اولین سرمربی باشگاه رم ویلیام گاربوت از انگلستان بود. وی بین سال های ۱۹۲۷ تا ۱۹۲۹ هدایت جیالاروسی ها را به عهده داشت.

افتخارات
قهرمانی سری آ: ۱۹۴۲-۱۹۸۳-۲۰۰۱
قهرمانی کوپا ایتالیا: ۱۹۶۴-۶۸-۱۹۸۰-۱۹۸۱-۱۹۸۴-۱۹۸۶-۱۹۹۱-۲۰۰۷-۲۰۰۸
قهرمانی سوپر کاپ ایتالیا: ۲۰۰۱-۲۰۰۷
قهرمانی سری ب: ۱۹۵۲
نایب قهرمانی جام باشگاه ها سابق ۱۹۸۴
نایب قهرمانی جام یوفا سابق ۱۹۹۱

 

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!