بست کلوب | بهترین باشگاه های ورزشی

معرفی بهترین باشگاه های ورزشی ایران و جهان

تاریخچه باشگاه فوتبال یوونتوس

مرکز ایالت پیدمونت در شمال غربی ایتالیا با حدود ۱ میلیون نفر جمعیت شهر تورین است. مهمترین باشگاه فوتبال این شهر باشگاه یوونتوس است. باشگاه یوونتوس سومین تیم از لحاظ قدمت در ایتالیا است. دیگر تیم معروف شهر تورین، تورینو است.

در سال ۱۸۹۷ چند جوان دانشجو تورینی باشگاه ورزشی یوونتوس را پایه گذاری کردند و در میان آن ها رییس وقت باشگاه اگنیو کانفاری و برادرش حضور داشتند. در سال ۱۹۲۳ خانواده آنیلی ریاست باشگاه را بر عهده گرفتند و این باشگاه را به اولین باشگاه ورزش حرفه ای ایتالیا تبدیل کردند. در دهه بعد از جنگ ، دهه ۱۹۳۰ یووه به یکی از مهترین تیم ها تبدیل شده بود و اثر زیادی بر جامعه ایتالیا داشت. یووه نقش زیادی در سه قهرمانی ایتالیا در جام  جهانی سال های ۱۹۳۴،۱۹۸۲ و ۲۰۰۶ داشت و بسیاری از بازیکنان ایتالیا در آن سال ها از یوونتوس بودند. کانون هواداری باشگاه ،بزرگترین کانون هواداری ایتالیا است.

اولین عکس از دفتر باشگاه یوونتوس در سال ۱۸۹۷

اولین عکس از دفتر باشگاه یوونتوس در سال 1897

باشگاه یوونتوس موفق ترین باشگاه ایتالیایی است. آن ها در مجموع و تاکنون ۵۹ جام بدست آورده اند از جمله ۳۱ قهرمانی در سری آ ایتالیا. (ادامه قهرمانی ها در بخش افتخارات). از لحاظ کسب افتخار آنها چهارمین تیم در اروپا و هشتمین تیم در جهان هستند. در مقاله ای که فیفا در آخرین روز های قرن ۲۰ منتشر کرد آنها بهترین تیم ایتالیا در این قرن و دومین تیم اروپا بودند.

تاریخچه

تیم یوونتوس در سال ۱۸۹۷ توسط چند دانش آموز مدرسه ماسیمو لسیوم در تورین با نام [باشگاه ورزشی یوونتوس] تاسیس شد و دو سال بعد به [باشگاه فوتبال ییونتوس] تغییر نام داد.

اولین عکس تیمی باشگاه یوونتوس در سال ۱۸۹۷

اولین عکس تیمی باشگاه یوونتوس در سال 1897

در سال ۱۹۰۰ یووه به لیگ سراسری فوتبال ایتالیا ملحق شد. در سال ۱۹۰۴ آجمون مارسان که تاجر بود، رییس باشگاه شد و وضعیت مالی یووه را بهبود بخشید و تیم به ورزشگاه جدید نقل مکان کرد. در آن سال ها لباس یووه صورتی و سیاه بود. اما بعد از اولین قهرمانی در سال ۱۹۰۵ رنگ پیراهن یووه با الهام از تیم ناتس کانتی انگلستان به شکل امروزی در آمد. در سال ۱۹۰۶ دو دستگی در میان بعضی از بازیکنان و کارکنان رخ داد و یگ گروه قصد داشتند یوونتوس را به خارج از تورین منتقل کنند، بنابراین مدیر باشگاه آلفرد دیک و تنی چند از بازیکنان، باشگاه را ترک کردند و تیم تورینو را تاسیس کردند که امروزه با یوونتوس دربی دلا موله را انجام می دهد.

مالک کارخانه فیات، خانواده آنیلی در سال ۱۹۲۳ کنترل باشگاه را بر عهده گرفتند و ورزشگاه جدیدی برای باشگاه ساختند. این سبب شد تا یووه دومین اسکودتو خود را در فصل ۲۶-۱۹۲۵ کسب کند. در دهه ۳۰ یوونتوس خودش را به عنوان یک قدرت مطرح کرد. در آن سال ها آن ها ۵ دوره پیاپی قهرمان سری آ شدند و اولین باشگاهی بودند که کانون هواداری داشتند. ستاره یووه در سال ۱۹۳۴ همچون فراری و اورسی جام جهانی را برای مردان سرزمین چکمه ها به همراه آوردند. در ادامه دهه ۳۰ و دهه ۴۰ یووه نتوانست قهرمانی هایش را تکرار کند و در بعد از جنگ جهانی دوم آنیلی رییس افتخاری باشگاه شد. یووه در سال های ۵۰ و ۵۲ دوباره اسکودتو کسب کرد.

باشگاه یوونتوس در دهه ۱۹۳۰

باشگاه یوونتوس در دهه 1930

عمر سیووری که در سال ۱۹۵۸ تحت مدیریت کارور انگلیسی به یووه پیوسته بود به اولین بازیکن باشگاه تبدیل شد که بهترین بازیکن اروپا شده است. جیامپرویو بونی پرتی که نقش پر رنگی در دهه ۵۰ یوونتوس داشت در سال ۱۹۶۱ به عنوان بهترین گلزن تاریخ یووه بازنشته شد و رکورد ۱۸۲ گلش برای ۴۵ سال دست نخورده باقی ماند. یووه تحت نظر جیوانی تراپوتانی در سال ۱۹۷۷ اولین مقام اروپایی اش را بدست آورد و قهرمان جام یوفا شد. یوونتوس و بازیکنانش ستون اصلی تیم ملی ایتالیا را در جام های جهانی  ۱۹۷۸ و ۱۹۸۲ و یورو ۱۹۸۰ بودند و باعث قهرمانی ایتالیا در جام جهانی ۸۲ شدند.

باشگاه یوونتوس در دهه ۱۹۵۰

باشگاه یوونتوس در دهه 1930

در دهه ۸۰ و با تراپاتونی، یوونتوس به مرز ۲۰ قهرمانی در سری آ رسید و پائولو روسی به عنوان بهترین بازیکن جام جهانی ۱۹۸۲ و بهترین بازیکن اروپا انتخاب شد دیگر بازیکن این تیم ، میشل پلاتینی برای سه سال متوالی توپ طلا سابق اروپا را بدست آورد. در سال های ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵٫ یوونتوس تنها باشگاهی است که بازیکنانش توپ طلا اروپا را برای چهار سال متوالی برده اند. در سال ۸۵ پلاتینی گل پیروزی یووه را در فینال جام باشگاه های اروپا در آن روز تلخ ورزشگاه هیسل به ثمر رساند. در آن روز ۳۹ تن از هواداران یوونتوس در درگیری با هوادران لیورپول کشته شدند. در سال ۱۹۹۰ دو اتفاق برای یوونتوسی ها مهم بود یکی انتقال به ورزشگاه دل آلپی که برای جام جهانی ۱۹۹۰ ساخته شد و دیگری انتقال روبرتو باجو به ییونتوس.

قهرمانی یوونتوس در کوپا ایتالیا سال ۱۹۹۰

باشگاه یوونتوس در دهه 1930

دهه ۹۰ و دهه اول قرن ۲۱ برای یوونتوسی ها همراه بود با بازیکنانی چون باجو،جانلوکا ویالی، زیدان، ادگار داویدس، اینزاگی ، ترزگه ، دل پیرو و پاول ندود. در دو سال اول قرن ۲۱ یووه دوبار اسکودتو را بدست آورد و در سال ۲۰۰۳ به فینال لیگ قهرمانان رسید که در ضربات پنالتی مغلوب میلان شد.

قهرمانی در لیگ قهرمانان

یوونتوس تا به حال ۸ بار به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیده است و موفق شده ۲ بار عنوان قهرمانی این رقابت ها را بدست آورد. اولین قهرمانی یوونتوس به سال ۱۹۸۵ بر می گردد. یووه در آن سال با تک گل پلاتینی از روی نقطه پنالتی قهرمان اروپا شد. دومین قهرمانی بیانکونری در سال ۱۹۹۶ بدست آمد. تیم تحت هدایت لیپی در فینال آژاکس آمستردام را شکست داد و دومین قهرمانی خود را در لیگ قهرمانان اروچا جشت گرفت.

یووه در سال های ۹۶،۹۷ و ۹۸ سه بار متوالی به فینال رسید و تنها در سال ۹۶ قهرمان شد. در سال ۹۷ به دورتموند هیتزفلد باخت و در سال ۹۸ مغلوب رئال مادرید شد. آنها همچنان در سال ۹۹ هم به نیمه نهایی رسدند که در لین مرحله به منچستر یونایتد باختند و از رسیدن به فینال باز ماندند.

قهرمانی یوونتوس در لیگ قهرمانان اروپا سال ۱۹۹۶

باشگاه یوونتوس در دهه 1930

افتضاحات کالچوپولی

فابیو کاپلو در سال ۲۰۰۴ بر روی نیمکت داغ یوونتوس نشست و این تیم را دوبار در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ قهرمان سری آ کرد اما در می ۲۰۰۶ و قبل از جام جهانی با رو شدن تبانی ها و رشوه های ۵ تیم ایتالیا از جمله یوونتوس، میلان و فیورنتینا قهرمانی های یوونتوس در دو سال آخر از آن تیم پس گرفته شد و یوونتوس برای اولین بار به سری بی سقوط کرد. بعد سقوط بیانکونری ها، بازیکنانی چون تورام و ابراهیموویچ، زامبوراتا، پاتریک ویرا، امرسون و کاناوارو تیم را ترک کردند اما ستارگانی چون بوفون، ندود و دل پیرو در تیم باقی ماندند. در فصل ۰۸-۲۰۰۷ یوونتوس به سری آ برگشت  و در اولین فصل حضور مجددش، سوم شد و به لیگ قهرمانان اروپا راه یافت. در فصل ۱۱-۲۰۱۰ آنتونیو کونته هدایت تیم را بر عهده گرفت و سه اسکودتو پشت سر هم برای یوونتوس به همراه آورد. کونته در فصل آخر حضورش با ۱۰۲ امتیاز قهرمانی ۳۰ام یوونتوس را رقم زد. در فصل ۱۵-۲۰۱۴ کونته سرمربی تیم ملی ایتالیا شد و آلگری جانشین او شد که توانست یووه را به فینال لیگ قهرمانان برساند و با یووه در ایتالیا دبل کند.

یکی از لقب های باشگاه بانوی پیر [la Vecchia Signora] است. “بانو” نخستین و اصلی‌ ترین لقب یوونتوس است که ریشه در نام آن دارد و در زبان منطقهُ “پیمونته” بانو را بصورت “ماداما” تلفظ می‌کنند. اما امروزه یوونتوس را با لقب “بانوی پیر” می‌ شناسند نه بانو! همانطور که می‌ دانید یوونتوس در معنیِ لغوی به معنای جوان یا جوانان است، اما تضاد آن با لقب بانوی پیر به دلیل کسب افتخارات پیاپی و بیشمار یوونتوس در طی قرن گذشته و ابتدای قرن کنونی است. هواداران یووه با این فلسفه که این بانوی پیر و سالخورده با وجود گذشت سالیان زیاد از تولدش (اشاره به قدمت یوونتوس) اما همچنان همانند گذشته و جوانی‌اش قدرتمند و پر صلابت است (اشاره به کسب افتخارات بسیار زیاد توسط یوونتوس) به یوونتوس لقب “بانوی پیر” را داده‌اند.

از دیگر القاب این تیم می توان به بیانکونری و گور خر ها اشاره کرد که بیانکونری به معنای سیاه و سفید ها و لقب گور خرها به خاطر رنگ لباس یوونتوس است. گاهی هم به هواداران و بازیکنان این تیم I gobbi یا پشت قوز دار ها گفته می شود.

یوونتوس بهترین هواداران فوتبال در ایتالیا را دارد و طبق تحقیقی ۲۹ % از هوادران فوتبال در ایتالیا هوادار یوونتوس اند. گفته می شود یوونتوس در ایتالیا ۱۲ میلیون هوادار یا تیفوسی دارد و در سراسر دنیا این عدد به ۱۸۰ میلیون می رسد که ۴۳ میلیون آن در اروپا است.

یوونتوس دو رقیب مهم در ایتالیا دارد که اولین آن تورینو است و با آن تیم دربی دلا موله را برگزار می کند و تیم دیگر اینتر از شهر میلان است که داربی ایتالیا را برگزار می کنند.

نخستین دیدار رسمی یوونتوس

یووه ابتدا به صورت غیر حرفه‌ای در رقابت‌های مختلف حاضر می‌شود و در نهایت بیانکونری‌ها اولین حضورشان را در رقابت‌های قهرمانی در سال ۱۹۰۰ تجربه می‌ کنند. نخستین بازی رسمی در تاریخ ۱۱ مارس ۱۹۰۰ برابر تورینو است که با شکست همراه می‌ شود.

اطلاعات باشگاه

رییس کنونی باشگاه از سال ۲۰۱۰ آندرا آنیلی است.

بیشترین بازی برای باشگاه: الساندرو دل پیرو ۶۴۶ بازی.

بهترین گلزن: الساندرو دل پیرو با ۲۷۷ گل.

بهترین گلزن باشگاه در یک فصل: فلیچه بورل با ۳۱ گل در ۳۴ بازی.

افتخارات

سری آ ایتالیا: ۳۳ (۳۴) دو قهرمانی یوونتوس در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ به دلیل تبانی کسر شده است.

 ۱۹۰۵ – ۱۹۲۵/۲۶ – ۱۹۳۰/۳۱ – ۱۹۳۱/۳۲ – ۱۹۳۲/۳۳ – ۱۹۳۳/۳۴ – ۱۹۳۴/۳۵ – ۱۹۴۹/۵۰ – ۱۹۵۱/۵۲ – ۱۹۵۷/۵۸ – ۱۹۵۹/۶۰ – ۱۹۶۰/۶۱ – ۱۹۶۶/۶۷ – ۱۹۷۱/۷۲ – ۱۹۷۲/۷۳ – ۱۹۷۴/۷۵ – ۱۹۷۶/۷۷ – ۱۹۷۷/۷۸ – ۱۹۸۰/۸۱ – ۱۹۸۱/۸۲ – ۱۹۸۳/۸۴ – ۱۹۸۵/۸۶ – ۱۹۹۴/۹۵ – ۱۹۹۶/۹۷ – ۱۹۹۷/۹۸ – ۲۰۰۱/۰۲ – ۲۰۰۲/۰۳ – ۲۰۰۴/۰۵ – ۲۰۰۵/۰۶ – ۲۰۱۱/۱۲ – ۲۰۱۲/۱۳ – ۲۰۱۳/۱۴ – ۲۰۱۴/۱۵ – ۲۰۱۵/۱۶ – ۲۰۱۶/۱۷

۱۱ قهرمانی در کوپا ایتالیا (جام حذفی):  ۱۹۳۷/۳۸ – ۱۹۴۱/۴۲ – ۱۹۵۸/۵۹ – ۱۹۵۹/۶۰ – ۱۹۶۴/۶۵ – ۱۹۷۸/۷۹ – ۱۹۸۲/۸۳ – ۱۹۸۹/۹۰ – ۱۹۹۴/۹۵ – ۲۰۱۴/۱۵ – ۲۰۱۵/۱۶

۷ قهرمانی در سوپر جام ایتالیا:  ۱۹۹۵ – ۱۹۹۷ – ۲۰۰۲ – ۲۰۰۳ – ۲۰۱۲ – ۲۰۱۳ – ۲۰۱۵

۲ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا : ۱۹۸۴/۸۵ – ۱۹۹۵/۹۶

۶ نایب قهرمان در  لیگ قهرمانان اروپا : ۱۹۷۲/۷۳ – ۱۹۸۲/۸۳ – ۱۹۹۶/۹۷ – ۱۹۹۷/۹۸ – ۲۰۰۲/۰۳ – ۲۰۱۴/۱۵

۳ قهرمانی در جام یوفا:  ۱۹۷۶/۷۷ – ۱۹۸۹/۹۰ – ۱۹۹۲/۹۳

جام اینترتوتو ۱۹۹۹

سوپر کاپ اروپا ۱۹۸۴-۱۹۹۶

جام بین قاره ای ۱۹۸۵-۱۹۹۶

قهرمانی یوونتوس فصل 2014/15 سری آ ایتالیا

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!