بست کلوب | بهترین باشگاه های ورزشی

معرفی بهترین باشگاه های ورزشی ایران و جهان

تاریخچه باشگاه فوتبال پیکان

قدمت ورزش در موسسه فرهنگي ورزشي ايران خودرو به دهه چهل مي رسد؛ به سالهايي که تازه سازه هاي صنعت به خصوص صنعت خودرو در خاک آن ريشه دوانده بود و مي رفت که به يک تحول صنعتي مبدل شود.

در سالهاي قبل از سال ۱۳۴۵ که تيم شاهين تهران به مديريت دکتر اکرامي در تهران فعاليت مي نمود آقاي محمود خيامي (مديرعامل وقت ايران ناسيونال) هوادار اين تيم بود که بعد از منحل شدن تيم شاهين ، خيامي تصميم گرفت اين تيم را با بودجه خودش اداره کند. بازيکنان شاهين به پرسپوليس رفتند و در آن زمان محمود خيامي که علاقه فراواني به داير کردن باشگاه داشت، با آقايان قائم مقامي و رضا افشار که در آن زمان دست اندرکار ورزش بودند پيشنهاد ساخت باشگاه را مطرح کرد و آنها پذيرفتند و بدين ترتيب باشگاه پيکان در سال ۱۳۴۶ بنيان نهاده شد.
هدف اصلي تشکيل مجموعه ورزشي ، توسعه سلامتي کارکنان مجموعه صنعتي (ايران ناسيونال) بود که در ادامه اهداف ملي نيز در آن منظور شد. اين موفقيت مرهون انديشه و تلاش مديران لايق و دورانديشي است که با برنامه هاي سازنده شان توانستند مجموعه ورزشي پيکان را به يک جايگاه ويژه با افتخارات متعدد برسانند.
اولين حرکت ورزشي که در ايران ناسيونال توسط رضا افشار انجام شد اقدام به برگزاري يک مسابقه دوميداني در سطح کارگري بود که تعداد شرکت کنندگان در اين مسابقه حدود ۳۵ الي ۴۰ نفر بودند (افشار در آن زمان دبير ورزشي در تهران بود). با پيشنهاد خيامي مبني بر ايجاد يک مجتمع ورزشي قائم مقامي تپه اي را که در کنار محل جمع آوري ضايعات کارخانه بود (در تپه هاي پارک چيتگر) تبديل به زمين فوتبال کرد و به اين ترتيب مجتمع در زمان کمي بنا شد.

سپس تيم فوتبال با کمترين بضاعت اما با رغبت و اشتياق تشکيل شد. چند صباحي نگذشت که با ورود افراد حرفه اي فوتبال ، اين رشته نقش جدي تري به خود گرفت.
چهره هاي نام آشنايي در تيم موفق پيکان ديروز ديده مي شود که امروز هم از جمله افتخارآفرينان هستند. از جمله آنها مي توان به علي پروين ، عسگر خاني ، نادر لطيفي ، ابراهيم آشتياني ، رضا وطن خواه ، غلام وطن خواه و همايون بهزادي اشاره کرد.

خيامي به منظور توسعه رشته هاي ورزشي پيشنهادي مبني بر ايجاد رشته واليبال به جلال رضوي داد. وي که از واليباليست هاي حرفه اي بود اين پيشنهاد را قبول کرده و اقدام به تشکيل تيم واليبال ايران ناسيونال کرد. رضوي با معرفي محمدحسين حسيني به عنوان يکي از بازيکنان تيم واليبال فعاليت هاي خود را آغاز کرده و حکم حسيني توسط ميرخاني صادر شد.

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!