بست کلوب | بهترین باشگاه های ورزشی

معرفی بهترین باشگاه های ورزشی ایران و جهان

تاریخچه باشگاه فوتبال فولاد خوزستان

باشگاه فولاد خوزستان که تا قبل از سقوط و انحلال تیم فوتبال «جنوب اهواز» کسی از آن اطلاعی نداشت. در اصل این تیم جنوب اهواز بود که پروانه باشگاه فوتبال خود را در سال ۱۳۷۴ به فولاد خوزستان واگذار کرد تا این تیم بتواند در لیگ سراسری ایران بازی کند.

تیم فولاد در سال ۱۳۶۵ فعالیت خود را از لیگ دسته چهارم اهواز آغاز کرد؛ در سال ۱۳۷۰ قهرمان اهواز شده و دو سال بعد از آن به لیگ دسته دوم فوتبال خوزستان راه پیدا کرده بود. فولاد در اولین حضورش قهرمان گروه اول این لیگ شد و به دسته بالاتر راه یافت. حضور این تیم در لیگ اول خوزستان هم با قهرمانی همراه بود.[۵] فولاد با این قهرمانی جواز حضور در لیگ منطقه‌ای ایران را کسب کرد اما هیچ‌گاه در این لیگ حاضر نشد؛ چرا که در سال ۱۳۷۴ باشگاه در حالیکه فصل را به اتمام رساند، با پشت سر گذاشتن مراحل انتقال امتیاز جایگزین باشگاه سقوط کرده و ورشکسته «جنوب اهواز» در لیگ دوم فوتبال ایران شد.

فعالیت در دسته دوم و اول (۱۳۷۴-۱۳۸۴)

پس از یک سال حضور در لیگ دوم کشور، در سال ۱۳۷۵ فولاد خوزستان با مربیگری «همایون شاهرخی» توانست با کسب عنوان نایب قهرمانی به لیگ آزادگان (لیگ سطح یک) راه پیدا کند. حضور در لیگ اول کشور افتخار و کاری شگفت انگیز برای این تیم محسوب می‌شد چرا که آنها ده سال پیش از آن، در لیگ دسته چهار محلی بازی می‌کردند. اما آنها به همین بسنده نکردند و ۴ سال بعد در اولین دوره جام خلیج فارس عنوان سومی را به دست آوردند.

قهرمانی در لیگ برتر (۱۳۸۳-۱۳۸۴)

این تیم در سال ۱۳۸۴ توانست پس از سالها فوتبال خوزستان را به یکی از بزرگترین افتخارات خود نایل آورد. این تیم با هدایت مربی کروات خود، ملادن فرانچیچ، و با حضور بازیکنان نامداری چون ایمان مبعلی، پژمان منتظری، ابراهیم میرزاپور و… توانست قهرمان لیگ برتر باشگاه‌های ایران شود. این امر با شکست تیم های بزرگی از جمله استقلال و پرسپولیس در هر دو بازی رفت و برگشت میسر شد.

حضور در آسیا و سقوط به دسته اول (۱۳۸۴-۱۳۸۶)

پس از این قهرمانی باشگاه فولاد وارد چالش بزرگی شد با تصویب قانون کاهش بودجه باشگاه‌های صنعتی کم کم بازیکنان نامدار باشگاه، تیم را ترک کردند و تیم روند نزولی در پیش گرفت. در همان زمان ورزشگاه تختی اهواز دستخوش تعمیرات اساسی بود بنابراین بازی‌های فولاد در ورزشگاه تختی آبادان انجام می‌شد که موجب لطمات زیادی به این تیم شد. در این فصل تیم نتوانست حضور موفقی در لیگ برتر ایران و لیگ قهرمانان آسیا داشته باشد و به مقام هشتم در لیگ رضایت داد.

تیم که با قهرمانی در فصل قبل جواز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را کسب کرده بود، ورزشگاه شهید دستگردی را برای میزبانی بازی های خانگی‌اش معرفی کرد. فولاد در اولین بازی که در تهران برگزار شد؛ تیم قدرتمند القادسیه را گل‌ باران کرد. این بازی با نتیجه ۶-۰ به پایان رسید. دومین بازی در سوریه، فولاد و الاتحاد با نتیجه ۰-۰ امتیازات را تقسیم کردند. بر خلاف دو بازی اول، فولاد در بازی‌های بعدی عمل‌ کرد ضعیفی نشان داد. فولاد این در چهار بازی چهار بار شکست خورد تا بعد از القادسیه، پاختاکور و الاتحاد در جایگاه چهارم قرار گرفته و حذف گردد. این تنها حضور این تیم در لیگ قهرمانان آسیا بوده است.

در فصل بعد مشکلات مالی ادامه یافت، شرکت فولاد خوزستان که در آن زمان دولتی به حساب می‌آمد از سوی دولت به صرف بودجه غیرمجاز ورزشی در فصل قبل متهم گشت و در نهایت تیم با کسب رتبه پانزدهم به لیگ دسته اول سقوط کرد.

بازگشت به لیگ برتر و آغاز مدیریت دهکردی (۱۳۸۶-تاکنون)

این تیم در فصل ٨٨-۱۳۸۷ با وجود صدرنشینی مقتدرانه در گروه خود در دو بازی پلی‌آف با تیم پیام خراسان دو تساوی به دست آورد تا از حضور در لیگ برتر محروم بماند اما با خرید امتیاز تیم سپاهان نوین اصفهان به رقابت‌های لیگ برتر بازگشت تا باز هم فوتبال خوزستان پس از تیم استقلال اهواز صاحب یک تیم دیگر در لیگ برتر باشگاه‌های ایران شود. در اوایل فصل نیز مسعود رضاییان مدیرعامل باشگاه جای خود را به سیف الله دهکردی رییس سابق و موفق هیئت فوتبال خوزستان داد. دهکردی از سال ۱۳۷۹ رئیس هیئت فوتبال خوزستان بود. وی در اواخر بهمن ماه سال ۸۶ به عنوان نایب رئیس هیئت امنا باشگاه فولاد انتخاب شد و پس از ماه‌ها حدس و گمان درباره جایگزینی وی به جای مسعود رضاییان سرانجام با استعفا از ریاست هیئت فوتبال استان خوزستان در حالی که سه هفته از شروع لیگ هشتم گذشته بود به عنوان مدیرعامل باشگاه فولاد معرفی شد. با پایان لیگ هشتم و در شرایطی که مجید جلالی با تیم نتایج خوبی کسب کرده بود، به یکباره لوکا بوناچیچ که سابقه هدایت فولاد را نیز در کارنامه داشت به عنوان سرمربی تیم فولاد خوزستان در لیگ نهم معرفی شد. دهکردی علاقهٔ بسیاری به لوکا داشت و اعتقاد داشت حضور لوکا در خوزستان به رشد و ارتقا فوتبال خوزستان کمک خواهد کرد. با شروع مسابقات تیم تحت هدایت لوکا بوناچیچ دور از تصور ظاهر شد و این تیم در پایان هفته هشتم با ۴ امتیاز در قعر جدول قرار داشت! لوکا بوناچیچ در پایان هفته هشتم و با استعفای او دوباره مجید جلالی به عنوان سرمربی انتخاب شد. عدم موفقیت لوکا بوناچیچ به مسائلی مربوط می‌شد که هیچ‌گاه رسانه‌ای نشد. مهم‌ترین عامل عدم موفقیت او عدم تعامل با بازیکنان بود. جلال کاملی مفرد، سیامک سرلک و بختیار رحمانی از کسانی بودند که گفته می‌شود کارشکنی‌های بسیاری در کار لوکا کردند و علناً خواستار بازگشت جلالی بودند. سیف الله دهکردی مدیرعامل باشگاه فولاد تلاش بسیاری کرد تا تیرگی روابط بین لوکا و بازیکنان را از بین ببرد اما در این راه موفق نبود که در نتیجه چندین بار از مدیریت باشگاه استعفا داد که با مخالفت هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان روبرو شد.

مجید جلالی بازگشت و سه فصل فولاد را هدایت کرد تا این که در واپسین هفته‌های فصل ۹۱–۱۳۹۰ تیم پسرفت کرد. در حالی که تیم تا هفته ۲۵ام با کسب نتایجی قابل قبول در جایگاه شیشم جدول لیگ برتر بود؛ در ۹ هفته بعدی بدون کسب حتی یک پیروزی و تنزل به رتبه ۱۴ فصل را تمام کرد. این نتایج زمینه‌ ساز تغییر دیگری در کادر فنی شد. این بار جلالی رفت و فرکی آمد.

نماد، رنگ و لباس

واضح است که نام و نماد باشگاه فولاد، از بنیان‌ گذار آن یعنی شرکت فولاد خوزستان اقتباس شده است. اما نماد شرکت فولاد خوستان، نمادی بامعنی است که با فرآیند تولید فولاد ارتباط دارد.

نماد شرکت

آلیاژ فولاد مانند تمام مواد از خود موج الکترومغناطیسی ساطع می کند. در دمای اتاق پرتوی ساطع شده از سطح آن در محدوده فروسرخ بوده و به رنگ سیاه دیده می‌شود. با افزایش دما، بسامد موج ساطع شده افزایش یافته و به محدوده نور مرئی وارد می‌شود. بنابراین رنگ فولاد با افزایش دما تغییر می‌کند. در دمای کوره ذوب (C°۱۸۰۰) فولاد به رنگ زرد دیده می شود؛ اما پس از ریخته‌ گری و کاهش دما، به رنگ نارنجی، قرمز، و نهایتاً سیاه درمی‌آید. رنگ‌های به‌کار رفته در نماد شرکت فولاد خوزستان نشان دهنده رنگ فولاد در دماهای متفاوت بوده و تداعی کننده روند سرد شدن فولاد است.

نماد باشگاه

در ابتدای فعالیت باشگاه فولاد، نماد شرکت بر روی پیراهن تیم چاپ می شد اما بعد از مدتی باشگاه، صاحب لوگوی اختصاصی شد. در طول مدت فعالیت باشگاه نماد تیم بارها دستخوش تغییر شده اما طرح کلی آن حفظ شده است. در نگاه کلی در نیمه بالایی، نماد شرکت به طور کامل مشهود است و در نیمه پایین به ماهیت ورزشی باشگاه اشاره شده است. تنها تغییر مهمی که در طول زمان در نماد باشگاه اعمال شده است؛ نام نقش بسته بر آن است که در ابتدا FC Foolad بوده و هم‌اکنون FOOLAD FC می‌باشد. پس از قهرمانی فولاد در سال ۱۳۸۴ یک ستاره طلایی رنگ در بالای آرم باشگاه روی پیراهن تیم نقش بست؛ اما در برند ثبت شده‌ی باشگاه اعمال نگردید. بنابرین در لوگوی رسمی باشگاه ستاره‌ای وجود ندارد.

شهرآورد اهواز

رویارویی تیم‌های فولاد و استقلال اهواز بدون شک از مهمترین رویدادهای ورزشی استان خوزستان است. این رقابت اغلب در فضایی دوستانه بوده و با حواشی کمی برگزار گردیده است. از سال ۱۳۷۶ این دو تیم ۱۸ بار در قالب رقابت‌های جام آزادگان، جام خلیج فارس و جام حذفی به مصاف یکدیگر رفته‌اند و تا به حال فولاد عملکرد بهتری نسبت به حریف داشته‌است. رکورد بیشترین گل زده و بیشترین برد در شهرآورد اهواز در اختیار فولاد است. آخرین شهرآورد اهواز در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۸۹ برگزار گردید که با برد یک بر صفر فولاد همراه بود.

هواداران

در شهر اهواز که دارای باشگاه‌های فوتبال ریشه‌ داری مانند استقلال اهواز و شاهین اهواز است؛ فولاد خوزستان با سابقه کم حضور در عرصه لیگ برتر توانسته است هوادارانی را به خود جذب کند. کارشناسان فوتبال به اتفاق دلیل این پدیده را استفاده از جوانان بومی در این تیم می‌دانند. پرتماشاگرترین بازی خانگی فولاد، بازی مقابل پرسپولیس در فصل ۸۷-۸۸ می باشد؛ در این بازی ٣٠،٠٠٠ نفر در ورزشگاه تختی اهواز حضور داشتند.

شماره ۱۲

در سال ۱۳۸۹ بنا به تصمیم‌ گیری هیئت مدیره باشگاه فولاد قرار بر این شد که شماره ۱۲ به هواداران تيم اختصاص یابد و به هیچ بازیکنی داده نشود. بدين ترتيب فولاد بازیکن شماره ۱۲ ندارد و هواداران اين تيم به عنوان يار دوازدهم فولاد خوزستان ، صاحب اين شماره هستند.

ورزشگاه خانگی فولاد خوزستان

در حال حاضر بازی های تیم فولاد خوزستان در ورزشگاه تختی اهواز برگزار می شود. در تمامی ادوار لیگ برتر به جز سه فصل ۸۵-۱۳۸۴، ۸۶-۱۳۸۵ و ۸۷-۱۳۸۶ بازی های تیم فولاد در ورزشگاه تختی انجام شد. در فصل ۸۵-۱۳۸۴ به دلیل بازسازی ورزشگاه تختی اهواز، بازی های تیم فولاد در ورزشگاه تختی آبادان برگزار شدند. باشگاه فولاد خوزستان که فصل قبل جواز حضور در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۶ را به دست آورده بود بازی‌های آسیایی‌اش را در ورزشگاه شهید دستگردی تهران برگزار نمود. علیرغم شروع لیگ ششم ورزشگاه تختی اهواز هنوز آماده برگزاری مسابقات نبود بنابراین در این فصل بازی‌های باشگاه فولاد به ناچار در ورزشگاه نفت اهواز برگزار شدند. در فصل ۸۷-۱۳۸۶ بازی‌های این تیم که در آن زمان به لیگ دسته یک سقوط کرده بود در استادیوم اختصاصی ۵٬۰۰۰ نفری فولاد برگزار شد.

قرار بوده است که با تکمیل ورزشگاه غدیر اهواز بازی های فولاد در این ورزشگاه برگزار گردد اما این ورزشگاه هنوز موفق به کسب استاندارد کنفدراسیون فوتبال آسیا نشده است. بنابراین تختی همچنان میزبان رقابت‌های فولاد است. طبق برنامه باشگاه با اتمام ساخت ورزشگاه اختصاصی ۲۷٬۰۰۰ نفری فولاد در سال ۱۳۹۴، بازی‌های تیم به این ورزشگاه منتقل می شود. تکنولوژی این استادیوم در واقع الگو برداری شده‌ی استادیوم آمستردام آرنا است که ورزشگاه خانگی تیم آژاکس هلند می‌باشد.

ستارگان باشگاه فولاد خوزستان از ابتدا تا کنون

کریم قنبری ، علی بداوی ، یحیی گل محمدی ، نعیم سعداوی ، بهنام سراج ، سهراب بختیاری‌زاده ،  ابراهیم میرزاپور ، ایمان مبعلی ، حسین کعبی ، جلال کاملی‌مفرد ، عادل کلاه‌کج ، پژمان منتظری ، جابا مجیری ، عماد محمد رضا ، فابیو جانوآریو ، غلامرضا رضایی ، آرش افشین ، اسماعیل شریفات ، بختیار رحمانی ، ارشاد یوسفی و …

افتخارات باشگاه فوتبال فولاد خوزستان

لیگ برتر :

۱ بار قهرمانی در سال : ۸۴-۱۳۸۳

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!