بست کلوب | بهترین باشگاه های ورزشی

معرفی بهترین باشگاه های ورزشی ایران و جهان

تاریخچه باشگاه فوتبال اتلتیک بیلبائو

باشگاه اتلتیک بیلبائو باشگاه فوتبالی است که در منطقهٔ بیلبائو در بیسکای، واقع در ایالت باسک اسپانیا فعالیت می‌کند. نام این باشگاه Athletic Club است که عبارتی است به زبان اسپانیایی که به معنای باشگاه ورزشی می باشد. این باشگاه از سال ۱۹۲۸ (۱۳۰۷) در دسته اول فوتبال اسپانیا، موسوم به لالیگا، شرکت کرده است، و در این سال‌ها ۹ بار موفق به قهرمانی در این رقابت‌ها شده است و از این حیث بعد از رئال مادرید و بارسلونا سومین تیم پرافتخار اسپانیا محسوب می‌شود. آن‌ها همچنین با ۲۴ عنوان قهرمانی در کوپا دل ری، موفق‌ترین تیم لالیگا این رقابت‌ها بعد از بارسلونا می‌باشند. باشگاه همچنین دارای تیم زنان نیز می‌باشد، که ۴ بار موفق به کسب قهرمانی در لیگ دسته اول اسپانیا شده است.


این تیم همچنین به شیرها مشهور است، و آن به این دلیل است که ورزشگاه خانگی اتلتیک بیلبائو در کنار کلیسایی با نام ورزشگاه سن مامز (مامز مقدس) ساخته شده است. مامز، نام فردی مسیحی بوده که توسط رومیان باستان به عنوان مجازات جلوی شیرها اندخته می شود. شیرها از خوردن وی خودداری می‌کنند، و این باعث می‌شود که بعدها لقب قدیس به او داده شود. ورزشگاه سن مامز به همین دلیل به «کلیسای جامع فوتبال» مشهور است.

شهرت اتلتیک بیلبائو به دلیل سیاست پرورش و استفاده از بازیکنان جوان باسکی، و نیز به خدمت گرفتن بازیکنان اهل باسک از تیم‌های دیگر (مانند جوزبا اتچه بریا یا ژاوی مارتینز) است. این باشگاه تنها با بازیکنانی قرارداد حرفه‌ای امضا می‌کند که متعلق به یکی از هفت استان منطقهٔ باسک باشند. اگرچه در سال‌های اخیر بازیکنانی در تیم دیده شده‌اند که متولد مناطقی خارج، اما نزدیک به باسک هستند. این سیاست، تحسین‌ها و البته انتقادهایی را هم به همراه داشته است. باشگاه به دلیل توجه به بازیکنان بومی و ایجاد حس وفاداری نسبت به تیم مورد تحسین واقع شده است. از طرف دیگر، اتلتیک بیلبائو به همراه بارسلونا، رئال مادرید و اوساسونا جزء چهار باشگاه اسپانیایی است که به عنوان بنگاهی ورزشی محسوب نمی شوند، بنابراین صاحبان آن‌ها شرکاء و سهام داران آن هستند.

افتخارات باشگاه فوتبال اتلتیک بیلبائو

لالیگا :

۸ بار قهرمانی در سال های :  ۳۰-۱۹۲۹، ۳۱-۱۹۳۰، ۳۴-۱۹۳۳، ۳۶-۱۹۳۵، ۴۳-۱۹۴۲، ۵۶-۱۹۵۵، ۸۳-۱۹۸۲، ۸۴-۱۹۸۳

۷ بار نایب قهرمانی در سال های :  ۳۲-۱۹۳۱، ۳۳-۱۹۳۲، ۴۱-۱۹۴۰، ۴۷-۱۹۴۶، ۵۲-۱۹۵۱، ۷۰-۱۹۶۹، ۹۸-۱۹۹۷

کوپا دل ری :

۲۳ بار قهرمانی در سال های :  ۱۹۰۲، ۱۹۰۳، ۱۹۰۴، ۱۹۱۰، ۱۹۱۱، ۱۹۱۴، ۱۹۱۵، ۱۹۱۶، ۱۹۲۱، ۱۹۲۳، ۱۹۳۰، ۱۹۳۱، ۱۹۳۲، ۱۹۳۳، ۱۹۴۳، ۱۹۴۴، ۱۹۴۵، ۱۹۵۰، ۱۹۵۵، ۱۹۵۶، ۱۹۵۸، ۱۹۶۹، ۱۹۷۳، ۱۹۸۴

۷ بار نایب قهرمانی در سال های :  ۱۹۰۵، ۱۹۰۶، ۱۹۱۳، ۱۹۲۰، ۱۹۴۲، ۱۹۴۹، ۱۹۵۳، ۱۹۶۶، ۱۹۶۷، ۱۹۷۷، ۱۹۸۵، ۲۰۰۹

سوپرکاپ اسپانیا :

۱ بار قهرمانی در سال : ۱۹۸۴

۲ بار نایب قهرمانی در سال های : ۱۹۸۵، ۲۰۰۹

لیگ اروپا / جام یوفا(سابق) :

۱ بار نایب قهرمانی در سال : ۱۹۷۷

 

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!