بست کلوب | بهترین باشگاه های ورزشی

معرفی بهترین باشگاه های ورزشی ایران و جهان

تاریخچه باشگاه فوتبال اتلتیکو مادرید

باشگاه فوتبال اتلتیکو مادرید اسپانیا بعد از بارسلونا و رئال مادرید سومین باشگاه قدرتمند اسپانیا است اما در زمینه آمار اتلتیکو پس از بارسلونا و رئال مادرید و بیلبائو در رده چهارم قرار دارد.

اتلتیکو قهرمان ۱۰ دوره لالیگا شده است و ۱۰ بار جام حذفی اسپانیا (کوپا دل ری) را فتح کرده است و دو بار فاتح سوپر کاپ اسپانیا بوده است. آن ها در سال ۱۹۶۲ برنده جام برندگان اروپا شده اند. دو مقام نایب قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا هم در کارنامه اتلتیکویی ها وجود دارد. اتلتیکو دو بار در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ برنده لیگ اروپا هم شده است و در همان دو سال برنده سوپر کاپ اروپا هم بوده است.

زمین خانگی تیم اتلتیکو ورزشگاه ویسنته کالدرون است که ۵۴٫۹۶۰ نفر ظرفیت دارند و باشگاه قصد رفتن به ورزشگاه جدیدتری با ظرفیت ۷۰٫۰۰۰ نفر را با نام لا پینتا دارد. لباس باشگاه راه راه های قرمز و سفید است با شرت آبی و این لباس از سال ۱۹۱۱ همین گونه بوده است. شرکت نایک لباس های این باشگاه را تولید می کند.

فیلیپه ششم پادشاه اسپانیا از سال ۲۰۰۳ رییس افتخاری باشگاه است. تیم اتلتیکو صاحب تیم اتلتیکو کلکته در لیگ هند نیز می باشد.

 

تاریخچه

باشگاه در ۲۶ آپریل ۱۹۰۳ توسط سه جوان دانشجو اهل باسک ساکن در مادرید پدید آمد. آن ها در بنیان گذاری این باشگاه از تیم شهر خود بیلبائو تقلید کردند. در ابتدا لباس های آن ها درست مثل بیلبائو آبی و سفید بود. اما در سال ۱۹۱۱ به علت اینکه لباس راه راه قرمز و سفید ارزان تر ساخته می شد و در ساخت تشک از آن ها استفاده می شد باشگاه مادرید رنگ پیراهنش را تغییر داد و لقب تشک سازان را گرفت. یکی دیگر از دلایل تغییر پیراهن دو تیم بیلبائو و اتلتیکو را این گونه بیان کرده اند. دو تیم از لباس های تیم بلکبرن رابرز انگلستان استفاده می کردند که آبی و سفید بود. اما در دفعه ای که یکی از اعضا هیئت مدیره به انگلستان سفر کرد تا برای دو تیم لباس بخرد. پیراهن تیم بلکبرن را پیدا نکرد و به جای آن پیراهن تیم ساوتهمپتون را خرید اما باشگاه اتلتیکو ترجیح داد از شرت های آبی باشگاه بلکبرن استفاده کند و اینگونه لباس های باشگاه شکل گرفت.

اولین تصویر از تیم فوتبال اتلتیکو مادرید با لباس هایی شبیه تیم فوتبال بیلبائو و بلکبرن در سال ۱۹۰۳

اولین ورزشگاه تیم اتلتیکو ،ورشگاه روندا دی ولازاس بود که در جنوب شهر و منطقه کارگر نشین واقع بود. در سال ۱۹۱۹ کمپانی مترو پولیتنا که کمپانی مترو شهر مادرید بود در ورزشگاهی برای اتلتیکو ساخت و اتلتیکو از باشگاه بیلبائو مستقل شد. این ورزشگاه ۳۵٫۸۰۰ نفر ظرفیت داشت و تا سال ۱۹۶۶ مورد استفاده قرار می گرفت و پس از مهاجرت اتلتیکویی ها به ویسنته کالدرون این ورزشگاه تخریب و ساختمان های دانشگاه در آن برپا گشت.

تیم فوتبال اتلتیکو مادرید با لباس های راه راه قرمز و سفید در سال ۱۹۱۱

 

آن ها در سال ۱۹۲۸ با نتایج خوبی که کسب کره بودند به لالیگا دعوت شدند و کار را با مربیگری فرد پنتلند آغاز کردند اما در سال ۱۹۳۰به دسته دوم سقوط کردند و در سال ۳۴ دوباره به لالیگا برگشتند و در سال ۱۹۳۶ دوباره به دسته دوم رفتند. تا سال ۱۹۳۹ به علت جنگ داخلی اسپانیا لیگ تعطیل شد و از سال ۱۹۴۱ با از سرگیری لالیگا تیم اتلتیکو که هشت بازیکنش را در جنگ از دست داده بود در با تیم آواسیون ناسیونال زاراگزا ترکیب شد و تیم اتلتیکو آواسیون دی مادرید را تشکیل داد. این قضیه تا سال ۱۹۴۷ ادامه داشت.

ما بین سال های ۱۹۴۷ تا ۱۹۶۵ را سال های طلایی باشگاه اتلتیکو می دانند. تحت هداین هلنیو هررا و کمک لابری بنبرک تیم اتلتیکو قهرمان دو دوره لالیگا در سال های ۱۹۵۰ و ۵۱ شد. در سال ۵۳ با رفتن هررا تیم پشت سر بارسا و رئال قرار گرفت و برای کسب مقام سوم با بیلبائو مبارزه می کرد. باشگاه در دهه ۶۰ و ۷۰ برای رده دومی با بارسلونا می جنگید. در فصل ۵۸-۱۹۵۷ اتلتیکو در لیگ دوم شد و به مسابقات اروپایی راه یافت و با درخشش دو بازیکن برزیلی خود ،واوا  کولار به نیمه نهایی رسید و در مقابل رئال مادرید قرار گرفت دو دو بازی نتیجه دو بر دو شد و در بازی سوم در زاراگوزا رئال مادرید برنده شد. اما اتلتیکو انتقامش را در دو فینال جام حذفی ۱۹۶۰و ۶۱ گرفت. برای هواداران اتلتیکو از سال ۱۹۶۰ تا ۸۰ رئال مادرید کابوس بود و در لیگ ۱۴ بار قهرمان شد و اتلتیکو ۴ بار قهرمان شد و ۳ بار نایب قهرمان.

تیم فوتبال اتلتیکو مادرید در سال ۱۹۶۵

 

اتلتیکو مادرید در طول تاریخش دوبار به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیده است یکی در سال ۱۹۷۴ و دیگری در سال ۲۰۱۴ و در هر دوبار با تیم هایی روبرو شده است که آن تیم ها به اجبار باید قهرمان می شدند در سال ۱۹۷۴ اتلتیکو در استادیوم هیسل به مصاف بایرن مونیخ رفت ،بایرنی که سپ مایر، گرد مولر ،بکن بائر و اولی هوینس را داشت.

در قرن معاصر تیم اتلتیکو در جولای ۲۰۰۷ فرناندو تورس را با مبلغ ۲۶٫۵ میلیون یورو به لیوپول واگذار کرد و سرخیو آگوئرو را خرید. البته با رفتن لوییز گارسیا باشگاه دیگو فورلان را هم خریداری کرد. بعدا ریس و سیما سابروسا هم به این تیم اضافه شدند.

در ۳ فبریه ۲۰۰۹ خاویر آگیره سرمربی اتلتیکو در ۶ بازی اول هیچ بردی کس نکرد و از سمتش اخراج شد. آبل رزینو جانشین آگیره شد. در فصل ۱۰-۲۰۰۹ اتلتیکو فصل را بد آغاز کرد و در مرحله گروهی لیگ قهرماننان اروپا ۴ بر ۰ به چلسی باخت ،بعد از آن بازی رزینو تیم را ترد کرد و فلورز جانشین او شد. اما باشگاه بعد از شکست در عقد قرارداد با میشل لادروپ تصمیم گرفت نیمکت داغ را به فلورز بسپارد.

از سال ۲۰۰۹ فلورز ماریو مانزانو به تیم آمد اما با کسب نتایج ضعیف از کار برکنار شد و در دسامبر ۲۰۱۱ دیگو سیمئونه بر روی نیکمت داغ اتلتیکو نشست. سیمئونه دومین جام اروپایی بعد از سال ۶۲ را برای اتلتیکو بدست آورد و تیم اتلتیکو راهی سوپرکاپ اروپا و بازی در مقابل چلسی شد و آن بازی را اتلتیکو با هتریک فالکائو آماده ۴ بر ۱ برد. دیگو سیمئونه تیم اتلتیکو را به دو قطب فوتبال اسپانیا اضافه کرد و حتی توانست این تیم را جلوتر از بارسلونا و رئال مادرید قهرمان لالیگا بکند  وی همچنین این تیم را تا فینال سال ۲۰۱۴ لیگ قهرمانان اروپا ببرد و در سال ۲۰۱۳ اتلتیکو توانست ۳ جام معتبر را ببرد. و این ها همه به خاطر دیگو سیمئونه و شور و حرارت وی بود.

 

تیم فوتبال اتلتیکو مادرید در سال ۲۰۱۲ – قهرمان لیگ اروپا

 

 

دربی مادرید

دیدار دو تیم اتلتیکو مادرید و رئال مادرید را دربی شهر مادرید می نامند. ورزشگاه سانتیاگو برنابئو در محله کاستلانا واقع در محله ثروتمند نشینان مادرید است و تیم رئال تیم ثروتمندان است اما ورزشگاه ویسنته کالدرون در محله آرگانزئولا،جایی که طبقه کارگر ساکن هستند قراردارد. از طرف دیگر تا دهه ۵۰ میلادی باشگاه اتلتیکو باشگاه رژیم فرانسیسکو فرانکو بود و توسط چند تن از افراد نیروی هوایی پایه گذاری شد (باشگاه اتلتیکو آواسیون) اما از دهه ۵۰ رژیم روبه سوی رئال مادرید آورد. این ها را به همشهری بودن اگر اضافه کنیم همه سبب جنگ دو باشگاه باهم است.

اما در دهه های اخیر باشگاه اتلتیکو در داربی ها مشکل داشت و آنها رکورد ۱۴ سال بدون برد در مقابل مادرید را بر جای گذاشتند و در ۱۷ می ۲۰۱۳ با شکست ۲ بر ۱ رئال در سانتیاگو برنابئو در فینال جام حذفی به این چهارده سال پایان دهند.

 

 

اولین رییس باشگاه: انریکه الانده ۱۹۰۳
رییس کنونی از سال ۲۰۰۳: انریکه کرزو
این باشگاه تاکنون  ۲۹ رییس داشته است
بهترین گلزن: لوییز آراگونس با ۱۷۳ گل
بیشترین بازی: آدلاردو با ۵۵۱ بازی

 

افتخارات
قهرمانی لالیگا:(۱۰قهرمانی) ۱۹۴۰-۱۹۴۱-۱۹۵۰-۱۹۵۱-۱۹۶۶-۱۹۷۰-۱۹۷۳-۱۹۷۷-۱۹۹۶-۲۰۱۴

قهرمانی دسته دوم ۲۰۰۲
جام حذفی:۱۹۶۰-۶۱-۶۵-۷۲-۷۶-۸۵-۹۱-۹۲-۹۶-۲۰۱۳
سوپر کاپ اسپانیا ۱۹۸۵-۲۰۱۴
دو نایب قهرمانی لیگ قهرمانان :۱۹۷۴-۲۰۱۴
جام برندگان اروپا ۱۹۶۲
لیگ آروپا ۲۰۱۰-۲۰۱۲
سوپر کاپ اروپا ۲۰۱۰-۲۰۱۲

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!